24 лютого 2022 року (із змінами від 21 березня 2022 року) Національний банк України («НБУ») у відповідь на безпрецедентну збройну агресію з боку Російської Федерації проти України видав настанови щодо умов роботи банківської системи та функціонування валютного ринку в умовах воєнного стану («Постанова»). Ця Постанова запровадила низку відносно жорстких обмежень з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи країни на період дії воєнного стану.

Одночасно із цим, з початку березня НБУ поступово послаблює ці тимчасові обмеження для стабілізації та відбудови економіки України, яка зазнала великих втрат внаслідок невиправданих воєнних дій з боку Російської Федерації. Втім станом на сьогодні більшість основних обмежень продовжують діяти (хоча із змінами та/або роз’ясненнями), зокрема:

1. Зняття готівкових коштів з індивідуальних рахунків клієнтів обмежене сумою у розмірі 100 000 грн або еквіваленту в іноземній валюті у день, за винятком випадків, коли (і) таке зняття здійснюється з метою виплати заробітної плати та соціальних виплат (застосовується лише до зняття у гривнях) та (іі) зняття здійснюється у філіях, відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації Росією (застосовується до зняття у гривнях та в іноземній валюті). Цей ліміт також застосовується до зняття за кордоном з рахунків в іноземній валюті, що відкриті в українських банках. Втім він не застосовується до використання платіжних карток в Україні та за кордоном для оплати товарів, робіт та послуг. Здійснення цих платежів продовжується без жодних обмежень.

2. Операції «квазікеш» та P2P-перекази обмежуються сумою у розмірі 100 000 грн (або еквіваленту в іноземній валюті) на місяць для запобігання відтоку коштів за кордон. Це обмеження застосовується до:

  • переказу коштів на рахунки фізичних осіб за кордоном з використанням реквізитів платіжних карток платника та отримувача (P2P-перекази);
  • здійснення операцій з використанням платіжних карток для придбання активів, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій «квазікеш». До таких операцій належать: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів та подібні цілі.

Жодних обмежень щодо оплати українськими платіжними картками за товари та послуги в торговельно-роздрібних мережах та через Інтернет в Україні та за кордоном не встановлюється.

3. Банкам забороняється здійснювати торгівлю валютними цінностями за винятком, зокрема, випадків, коли торгівля валютними цінностями здійснюється банками з іншими банками на умовах “своп” або філія, відділення банку розташоване на території, що перебуває під загрозою окупації Росією.

4. Банкам також забороняється здійснювати від імені клієнтів транскордонні валютні платежі. Винятком з цього правила є те, що такі платежі можуть здійснюватися зокрема з метою оплати за товари критичного імпорту (з докладнішою інформацією з цього приводу можна ознайомитися за посиланням Cross-border trade with Ukraine continues amid war, martial law - Lexology).

5. Видаткові операції за рахунками резидентів Російської Федерації/Республіки Білорусь її обслуговуючими банками зупиняються. Банкам також забороняється здійснювати операції з використанням російських та білоруських рублів.

Заборона переказу громадянам України будь-яких коштів за переказами, ініційованими з використанням електронних платіжних засобів, що діють на території Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Додатково Постанова передбачає такі заходи:

  1. банки повинні забезпечити безперебійну роботу з урахуванням обмежень визначених в цій Постанові та забезпечити доступ до індивідуальних сейфів у безперебійному режимі;
  2. безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень;
  3. видача банківських металів з рахунків клієнтів банків може здійснюватися без жодних обмежень (за їхньої наявності у відповідній філії/відділення банку);
  4. банкомати підкріплюються готівкою без обмежень;
  5. НБУ здійснює підкріплення готівкою без обмежень
  6. НБУ здійснює бланкове рефінансування банків для підтримки ліквідності без обмежень по сумі терміном до 1 року з можливістю пролонгації ще на 1 рік;
  7. Платежі Уряду здійснюватимуться без обмежень згідно законодавства про особливий період;
  8. НБУ дозволив купівлю іноземної валюти на умовах "форвард" за форвардними договорами, укладеними до 23 лютого 2022 року (уключно) за умови дотримання певних вимог.