Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, 2017 yılında Türkiye tarafından Rus yapımı yeni nesil S-400 kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemi alımlarına karşılık olarak, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (“CAATSA”) kapsamında Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı (“SSB”) NS-MBS listesine SSB Başkan ve Başkan Yardımcısının da kapsamda olduğu dört yöneticisi ise “Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar” (“SDN”) yaptırım listesi kapsamına alınmıştır.

SSB’nin CAATSA sistematiğinde NS-MBSL olarak kodlandırılmış yaptırıma tabi kurumlar statüsüne alınması ile

  • SSB’ye aktarılan herhangi bir ürün veya teknolojiye ilişkin ihracat lisansı ve izin kısıtlaması getirilmesine,
  • ABD finansal kuruluşlarının, SSB’ye 12 aylık sürede 10 milyon Amerikan Doları’ndan daha fazla kredi vermesinin engellenmesine,
  • ABD İhracat-İthalat Bankası (‘EXIM’) tarafından SSB’nin mal ve hizmet ithal etmesiyle ilgili teminat, sigorta, kredinin uzatılması gibi işlemlerine onay verilmemesine,
  • ABD’nin uluslararası kuruluşlardaki (örneğin, IMF) yetkili yöneticilerinin SSB’nin bu kuruluşlarca verilebilecek krediler hususlarında karşı oy kullanmalarına karar verilmiştir.

Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri

ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu (“BIS”), ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına tehdit oluşturacak eylemlerde bulundukları gerekçesiyle, Çin menşeili altmış (60) teşebbüsü “Teşebbüsler Listesi” kapsamına almıştır. Ayrıca OFAC, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki dört (4) teşebbüsü, İran ilişkili ticaret yasağından dolayı önceden yaptırımlar kapsamına alınmış Hong Kong menşeili bir teşebbüsle işlem yaptıkları gerekçesiyle, SDN listesi kapsamına almıştır.

Vietnam

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Vietnam menşeili bir teşebbüs ve teşebbüsün yöneticisi gerçek kişi aleyhine bilerek ve isteyerek İran’dan petrol taşıma işlemini gerçekleştirdikleri gerekçesiyle yaptırım kararı alınmıştır.

Beyaz Rusya

Avrupa Birliği, Beyaz Rusya’daki süregelen vaziyetleri gerekçe göstererek, otuz (30) gerçek kişiyi ve altı (6) teşebbüsü “Avrupa Birliği Yaptırımlar Listesi” kapsamına almıştır. Yapılan açıklamalara göre, söz konusu yaptırımlar Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko’nun rejimini destekleyen ve/veya bu rejiminden faydalanan ekonomik aktörleri, önde gelen iş insanlarını ve şirketleri hedef almaktadır.

Venezuela

OFAC, Venezula hükümetine 6 Aralık yasama seçimlerinde kullanılan ekipman ve hizmetleri sağladıkları gerekçesiyle, bir Venezuela menşeili oylama makinesi satıcısı firmayı ve firma yetkilisi olan iki gerçek kişiyi SDN listesi kapsamına almıştır. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklamaya göre, yaptırımlar söz konusu oylama makinelerinin Çin’den Venezuela’ya önceden SDN listesi kapsamına alınan Mahan Air and Conviasa isimli hava yolu şirketleri aracılığıyla getirilmiş olmasını hedef almaktadır.