24 грудня 2015 року, парламент України прийняв Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (надалі –"Закон"), який було підписано Президентом України та опубліковано 31 грудня 2015 року.

Закон вносить певні зміни до Податкового кодексу України. Основні зміни, які стосуються безпосередньо банківського сектору України, коротко узагальнено нижче:

Нові правила ПДВ для операцій з продажу майна, отриманого банком у власність під час звернення стягнення на таке майно

Закон чітко не визначає, як ці правила застосовуються на практиці. Згідно з коментарями представників Державної фіскальної служби України, передбачається, що частина вартості проданого банком майна, яка направлена на погашення заборгованості за кредитом, звільняється від ПДВ. Решта оподатковується за ставкою ПДВ 20% в загальному порядку.

Раніше, такі операції оподатковувалися ПДВ в загальному порядку.

Прощення заборгованості за іпотечними кредитами в іноземній валюті фізичних осіб на купівлю єдиного соціального житла звільняється від податку на доходи фізичних осіб

Дане звільнення стосується лише списання заборгованості в рамках реструктуризації заборгованості фізичних осіб в іноземній валюті, яка буде передбачена спеціальним законом.

Очікується, що такий закон буде прийнятий у найближчому майбутньому.

Втрати банків у зв’язку з прощенням боргів позичальників-юридичних осіб в рамках спеціальної процедури фінансової реструктуризації можуть бути враховані як зменшення фінансового результату банку до оподаткування при визначенні податку на прибуток

Процедура фінансової реструктуризації заборгованості буде передбачена спеціальним законом, проект якого знаходиться на розгляді в українському парламенті.

Вищевказані зміни вступили в  силу 1 січня 2016 року.

Також звертаємо Вашу увагу, що Законом було скасовано звільнення операцій з поставки на території України та експорту зернових та технічних культур. Відтепер, такі операції оподатковуються в загальному порядку. Зазначені зміни можуть мати вплив на структуру фінансування аграрних компаній та зернотрейдерів.

Джерело: Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2916 році" № 909-VIII від 24 грудня 2015 року.