W dniu 18 maja Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, w ramach której wprowadzono przepisy regulujące obowiązki dostawców usług płatniczych w zakresie prowadzenia kwartalnej ewidencji odbiorców płatności i płatności transgranicznych w odniesieniu do świadczonych usług płatniczych. Ewidencja ma być udostępniana Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej oraz państwu członkowskiemu pochodzenia dostawcy usług płatniczych (w przypadku dostawców mających siedzibę za granicą).
KWIECIE - MAJ 2023
NEWSLETTER
FINTECH
W NUMERZE:
Zmiany prawne Projektowane zmiany prawne Inicjatywy UKNF oraz innych organw krajowych Wybrane inicjatywy europejskich urzdw nadzoru oraz innych instytucji zagranicznych Newsy sektora FinTech kwiecie-maj 2023
I. Zmiany prawne
1. Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarw i uslug oraz niektrych innych ustaw [link]
W dniu 18 maja Prezydent podpisal nowelizacj ustawy o VAT, w ramach ktrej wprowadzono przepisy regulujce obowizki dostawcw uslug platniczych w zakresie prowadzenia kwartalnej ewidencji odbiorcw platnoci i platnoci transgranicznych w odniesieniu do wiadczonych uslug platniczych. Ewidencja ma by udostpniana Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej oraz pastwu czlonkowskiemu pochodzenia dostawcy uslug platniczych (w przypadku dostawcw majcych siedzib za granic).
Nowelizacja ustawy zwizana jest z wymogiem implementacji do koca 2023 r. dyrektywy 2020/284 przewidujcej utworzenie na terenie UE centralnego elektronicznego systemu informacji o platnociach (CESOP). Celem przepisw unijnych jest z kolei zacienienie wsplpracy midzy organami administracji podatkowej i dostawcami uslug platniczych w celu zwalczania oszustw zwizanych z VAT.
Adresatami nowych obowizkw s przede wszystkim banki, instytucje kredytowe, krajowe instytucje platnicze oraz spldzielcze kasy oszczdnociowo-kredytowe.
Nowe przepisy zaczn obowizywa 1 stycznia 2024 r.
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbdnych barier administracyjnych i prawnych [link]
W dniu 20 kwietnia Prezydent podpisal tzw. ,,ustaw deregulacyjn" nowelizujc a 16 rnych aktw prawnych.
Zmianami objto m.in. kodeks postpowania administracyjnego. W wietle nowych przepisw wydana w postpowaniu administracyjnym przez organ pierwszej instancji decyzja, od ktrej uzasadnienia organ odstpil z powodu uwzgldnienia w caloci dania strony, posiada bdzie walor ostatecznoci. Ponadto, strona postpowania uzyska prawo do zrzeczenia si z uprawnienia w zakresie wniesienia odwolania (przed uplywem ustawowego terminu) wobec organu administracji publicznej, ktry wydal decyzj w pierwszej instancji.
W ramach zmian zwikszone zostan natomiast kwoty wolne od podatku od spadkw i darowizn. Jednoczenie ustawa przewidywala wprowadzenie tzw. ,,podatku od zrzutek", ktry mial by pobierany od sumy zebranej przez organizatorw zbirek charytatywnych, zarwno osb fizycznych jak i organizacji crowdfundingowych, co spotkalo si z negatywnym odzewem spolecznym. Przepisy
dotyczce podatku od zrzutek mialy zacz obowizywa od 1 lipca 2023 roku i wprowadza obowizek zaplaty podatku w przypadku, gdy zebrane w drodze darowizny pienidze przekroczylyby kwot 54 180 zl. Ostatecznie zrezygnowano z wprowadzenia podatku od zbirek, co doprowadzilo do nietypowej sytuacji, w ktrej w tym samym dniu (1 lipca 2023 r.) wejd w ycie przepisy wprowadzajce tene podatek oraz przepisy odrbnej ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarw i uslug tzw. pakiet Slim VAT 3, uchylajce przepisy ustawy deregulacyjnej w tym zakresie.
3. Rozporzdzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie rynku kryptoaktyww i zmieniajce dyrektyw UE 2019/1937 [link]
W dniu 16 maja 2023 r. Rada UE przyjla rozporzdzenie w sprawie rynku kryptoaktyww (MiCA), ktre ma na celu zapewnienie pewnoci obrotu prawnego na rynku kryptoaktyww, w tym kryptowalut, oraz usunicie niespjnoci pomidzy regulacjami pastw czlonkowskich w tym zakresie.
Przepisy MiCA skierowane zostaly do emitentw kryptoaktyww oraz dostawcw uslug w zakresie kryptoaktyww (CASP). Podmioty zainteresowane dzialalnoci w obszarze krypto, co do zasady, bd obowizane uzyska stosowne zezwolenie na wykonywanie tego rodzaju dzialalnoci, przy czym licencja CASP (po spelnieniu dodatkowych warunkw) umoliwi prowadzenie dzialalnoci na terenie calej UE.
Nowe przepisy wprowadzaj take rodki prewencyjne majce zapobiega naduyciom i manipulacjom na rynku kryptoaktyww przy jednoczesnym uwzgldnieniu wymogw dotyczcych przeciwdzialania praniu pienidzy i finansowaniu terroryzmu.
MiCA nadal nie zostala opublikowana w oficjalnym dzienniku urzdowym UE. Od momentu publikacji liczony bdzie 20-dniowy termin na wejcie w ycie rozporzdzenia. Wikszo przepisw MiCA bdzie jednak bezporednio stosowana dopiero po uplywie 18 miesicy od daty wejcia w ycie rozporzdzenia.
Ju w czerwcu prawnicy naszego zespolu poprowadz webinarium nt. wplywu MiCA na dzialalno firm inwestycyjnych zachcamy do ledzenia profilu Kancelarii w mediach spolecznociowych, aby pozna szczegly!
4. Rozporzdzenie delegowane Komisji Europejskiej UE zmieniajce regulacyjne standardy techniczne okrelone w rozporzdzeniu delegowanym (UE) 2018/389 w odniesieniu do obejmujcego okres 90 dni wylczenia dotyczcego dostpu do rachunku [link]
Rozporzdzenie wprowadza zmiany w rozporzdzeniu delegowanym 2018/389 (tzw. RTS ws. SCA&CSC) polegajce m.in. na nowelizacji art. 10 ust. 1, zgodnie z ktr dostawca uslug platniczych rezygnuje ze stosowania silnego uwierzytelniania klienta w przypadku, gdy uytkownik uzyskuje dostp do swojego rachunku platniczego bezporednio (u dostawcy uslug platniczych) w trybie online oraz przy jednoczesnym braku ujawniania szczeglnie chronionych danych a dostp ten ogranicza si do co najmniej jednej z poniszych pozycji:
salda jednego wyznaczonego rachunku platniczego lub wikszej liczby wyznaczonych rachunkw platniczych;
transakcji platniczych przeprowadzonych w cigu ostatnich 90 dni za porednictwem jednego wyznaczanego rachunku platniczego lub ich wikszej liczby.
Dostawca uslug platniczych nie bdzie mgl jednak zrezygnowa ze stosowania silnego uwierzytelniania, jeeli uytkownik uzyskuje dostp do informacji o rachunku po raz pierwszy albo minlo wicej ni 180 dni odkd uytkownik uzyskal dostp do informacji o rachunku oraz odkd ostatnio zastosowano silne uwierzytelnianie klienta. Dotychczas powyszy termin wynosil 90 dni.
Nowelizacja przewiduje dodatkowo moliwo odstpienia od stosowania silnego uwierzytelniania klienta, gdy uytkownik uzyskuje dostp do rachunku platniczego w trybie online za porednictwem dostawcy wiadczcego uslug dostpu do informacji o rachunku (AISP). Warunkiem dla skorzystania z tego wyjtku jest brak ujawniania AISP szczeglnie chronionych danych dotyczcych platnoci przy jednoczesnym zagwarantowaniu dostpu do:
salda jednego wyznaczonego rachunku platniczego lub wikszej liczby wyznaczonych rachunkw platniczych; albo
informacji na temat transakcji platniczych przeprowadzonych w cigu ostatnich 90 dni za porednictwem co najmniej jednego wyznaczonego rachunku platniczego.
Rozporzdzenie wprowadza przy tym odstpstwa od ww. regul, jeeli dostawca prowadzcy rachunek platniczy uytkownika (ASPSP) posiada obiektywnie uzasadnione i naleycie udokumentowane powody by twierdzi, e dostp do rachunku platniczego nosi znamiona nieuprawnionego lub nielegalnego.
Do art. 30 rozporzdzenia 2018/389 dodano ponadto nowy ust. 4a, zawierajcy szczeglne zasady udostpniania przez ASPSP informacji o planowanych zmianach w specyfikacjach technicznych swoich interfejsw (API). Termin na udostpnienie takich informacji bdzie wynosil co najmniej 2 miesice przed wprowadzeniem zmian.
Co do zasady dostawcy uslug maj czas do 25 lipca 2023 r. na dostosowanie dzialalnoci do wyej opisanych wymogw. Jeeli dostawca uslug platniczych stosowal wylczenie na podstawie art. 10 (w brzmieniu przed nowelizacj), moe stosowa je dalej do koca okresu objtego tym wylczeniem, w odniesieniu do wnioskw o uzyskanie dostpu do informacji o rachunku za porednictwem dostawcy wiadczcego uslug dostpu do informacji o rachunku.
W przypadku, gdy do wniosku o uzyskanie dostpu do informacji o rachunku za porednictwem AISP, zloonego przed 25 lipca 2023 roku, stosuje si nowe silne uwierzytelnianie zastosowanie znajdzie nowododany art. 10a.
II. Projektowane zmiany prawne:
1. Ustawa o zmianie niektrych ustaw w zwizku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorw na tym rynku [link]
W dniu 11 maja br. Staly Komitet Rady Ministrw przyjl now wersj projektu ustawy o zmianie niektrych ustaw w zwizku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorw na tym rynku (numer w projektu UD235), a obecnie projekt zostal skierowany do rozpatrzenia przez komisj prawnicz.
Szczegln uwag przykuwaj poprawki do projektowanych zmian w zakresie outsourcingu bankowego, w ramach ktrych:
proponuje si wprowadzenie obowizku uzyskania pisemnej, oglnej lub szczeglnej, zgody banku na powierzenie czynnoci w ramach podoutsourcingu jednoczenie ustawa nie precyzuje znaczenia terminw zgody oglnej lub szczeglnej, w zwizku z tym kwestia ta pozostaje otwarta do interpretacji (podobnie jak mialo to miejsce w przypadku art. 28 ust. 1 RODO);
dodano art. 6a ust. 7b prawa bankowego, zgodnie z ktrym w przypadku uzyskania zgody oglnej insourcer bdzie zobowizany do informowania banku o wszelkich zmianach w lacuchu outsourcingowym, w stosunku do ktrych bank bdzie mgl przedstawi swj sprzeciw;
wprowadzono pojcie postpowania w przedmiocie zawiadomienia o zamiarze zawarcia umowy outsourcingowej z przedsibiorc zagraniczny, w ramach ktrego uprawniono KNF do dania przedloenia przez bank istotnych dokumentw, w tym projektu umowy outsourcingowej, w terminie 20 dni roboczych;
zaproponowano zniesienie terminu 60 dni na zawiadomienie KNF o zamiarze zawarcia umowy outsourcingowej z przedsibiorc zagranicznym przewidujcej, e powierzone czynnoci bd wykonywane poza terytorium pastwa czlonkowskiego UE;
przyjto, e sprzeciw KNF na skorzystanie przez bank z tzw. outsourcingu zagranicznego (poza EOG) powinien by wyraony w formie decyzji administracyjnej;
wprowadzono zmiany w zakresie nowododanego art. 6da prawa bankowego, ktry w najnowszej wersji projektu rozszerza katalog partnerw outsourcingowych zwolnionych z obowizku zawiadamiania KNF o dostawcw uslug platniczych, a nie tylko banki jak mialo to miejsce w poprzednich wersjach projektu.
2. Ustawa o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczestwa i niektrych innych ustaw [link]
Trwaj dalsze prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczestwa i niektrych innych ustaw.
W dniu 26 maja 2023 roku rozpoczlo si posiedzenie dzialajcej przy Radzie Ministrw komisji prawniczej.
Projekt zaklada gruntowne znowelizowanie obecnie obowizujcej Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczestwa. Do projektu ustawy zglaszane byly liczne uwagi ze strony ministrw, Prezesa RCL oraz Szefa CAS. Zostaly one czciowo uwzgldnione w najnowszej wersji projektu.
3. Ustawa o zmianie niektrych ustaw w celu ograniczania niektrych skutkw kradziey tosamoci [link]
W dniu 22 maja 2023 roku do Sejmu wplynl rzdowy projekt ustawy dotyczcy zwikszenia ochrony przed naduyciami wynikajcymi z kradziey danych i ograniczenia skali zjawiska wyludzania rodkw finansowych poprzez zaciganie zobowiza finansowych na inn osob, sprzeday nieruchomoci bez zgody wlaciciela i zjawiska tzw. SIM swappingu. Projekt zostal skierowany do I czytania w komisjach sejmowych.
Projekt ustawy przewiduje dodanie do Ustawy o ewidencji ludnoci rozdzialu 3a, zawierajcego m.in. przepisy o powolaniu, administrowanego przez ministra wlaciwego ds. informatyzacji, rejestru zastrzee PESEL. Zgodnie z proponowanym zmianami, PESEL zastrzec bdzie mogla kada pelnoletnia osoba, ktrej dane s gromadzone w rejestrze PESEL.
Projekt ustawy zaklada powstanie nowych obowizkw po stronie podmiotw dzialajcych na rynku finansowym, w tym m.in:
bankw; SKOK-w; instytucji platniczych;
instytucji pienidza elektronicznego; malych instytucji platniczych.
Podmioty objte zakresem nowelizacji bd zobowizane do weryfikowania rejestru zastrzee PESEL przed podpisaniem z konsumentem umowy rachunku platniczego lub kredytu w rachunku platniczym albo zmian umowy kredytu w rachunku platniczym, w wyniku ktrej nastpuje zwikszenie zadluenia;
W przypadku zawarcia umowy z konsumentem, ktrego PESEL byl zastrzeony, dostawca nie bdzie mgl domaga si zaspokojenia roszczenia od konsumenta i jego nastpcw prawnych oraz zby wierzytelnoci powstalej z takiej umowy.
4. Projekt ustawy o ochronie osb zglaszajcych naruszenia prawa [link]
Trwaj prace nad rzdowym projektem ustawy o ochronie osb zglaszajcych naruszenia prawa. W dniu 25 maja 2023 roku na stronie internetowej RCL opublikowany zostal najnowszy tekst projektu oznaczonego numerem UC101.
W przypadku wejcia ustawy w ycie na wikszo podmiotw prawnych wiadczcych uslugi na rynku finansowym zostan naloone nowe obowizki dotyczce m.in. ustanawiania odpowiednich procedur wewntrznych zglaszania narusze prawa przez osoby z ktrymi splka pozostaje w stosunku pracy lub innym podobnym stosunku prawnym, a take przez akcjonariuszy lub wsplnikw.
Procedura wewntrzna zglaszania narusze powinna wwczas obejmowa m.in.:
powolanie jednostki organizacyjnej w ramach podmiotu prawnego odpowiedzialnej za przyjmowanie zglosze wraz ze wskazanie sposobu przekazywania zglosze;
powolanie wewntrznej jednostki organizacyjnej lub wskazanie osoby odpowiedzialnej za wykonywanie obowizku podejmowania dziala nastpczych w zwizku ze zglaszanymi naruszeniami;
wskazanie terminu na przekazanie zglaszajcemu informacji zwrotnej w zwizku ze zglaszanymi naduyciami.
Proponowane przepisy wprowadzaj rwnie obowizki dotyczce ochrony danych osobowych i poufnoci informacji przekazywanych przez osob zglaszajc.
Ustawa wprowadza zakaz podejmowania dziala represyjnych (,,odwetowych") w stosunku do osb dokonujcych zgloszenia naruszenia prawa. Naley zwrci uwag, e katalog zakazanych dziala odwetowych wprowadzony przez ustaw nie jest wyczerpujcy, a zatem rwnie inne ni w nim wymienione dzialania bd mogly, w uzasadnionych przypadkach, zosta uznane za niezgodne z prawem.
Ustawa przewiduje sankcje karne za lamanie przepisw w niej zawartych, od kary grzywny do kary pozbawienia wolnoci do lat 3.
5. Rozporzdzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiajce zharmonizowane przepisy dotyczce sztucznej inteligencji (AI Act) [link]
W ramach trwajcych obecnie prac legislacyjnych, 11 maja 2023 roku komisje Parlamentu Europejskiego IMCO i LIBE przedstawily propozycj poprawek do projektu Aktu w sprawie sztucznej inteligencji AI Act. Rozporzdzenie ma na celu stworzenie ram prawnych ograniczajcych zagroenia zwizane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczestwa dla firm i osb fizycznych przy jednoczesnym wpieraniu rozwoju technologii AI. Ponadto AI Act ma na celu harmonizacj przepisw dotyczcych wprowadzania na rynek, udostpniania ikorzystania z systemw sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej.
Do projektowanych zmian zalicza si rozszerzenie katalogu systemw sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka o systemy umoliwiajce:
formulowanie wnioskw na temat okrelonych podmiotw, wygenerowanych za pomoc biometrii oraz systemw rozpoznawania emocji;
zarzdzanie ryzykiem w ruchu drogowym, morskim i powietrznym, o ile systemy te nie zostaly uregulowane w odrbnych przepisach sektorowych;
dokonywanie analizy cech i moliwoci edukacyjnych uczniw i studentw w oparciu o ich wyniki w nauce;
nadzorowanie procesw migracyjnych przez odpowiednie wladze pastwowe;
podejmowanie decyzji lub wywieranie istotnego wyplywu na decyzje dotyczce uprawnie osb fizycznych do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego i na ycie.
Proponuje si rwnie zmian definicji systemu sztucznej inteligencji oraz wprowadzenie odpowiednich definicji ryzyka i znaczcego ryzyka, a take danych opartych na biometrii.
Zmiany przewiduj rwnie utworzenie w miejsce Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji Europejskiego Urzdu ds. SI posiadajcego osobowo prawn. Urzd mialby podlega Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, a w zakresie jego kompetencji mialoby znajdowa si nadzorowanie prawidlowego wdraania i wykorzystywania systemw SI w Unii Europejskiej.
Ponadto przepisy zakladaj, e kade pastwo czlonkowskie bdzie zobowizane do wyznaczenia krajowych organw nadzoru odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisw AI Act. Organy te maj zosta powolane w terminie 3 miesicy od wejcia Aktu w ycie.
III. Wybrane inicjatywy UKNF:
1. Urzd Komisji Nadzoru Finansowego udostpnil Bozon API dla instytucji dzialajcych na rynku finansowym [link]
UKNF uruchomil interfejs aplikacji BOZON API uwzgldniajcy dane z Listy Ostrzee Publicznych KNF (LOP) oraz Bazy Ostrzee Zagranicznych Organw Nadzoru (BOZON).
Adresatami interfejsu s instytucje finansowe, ktre mog wykorzysta API do zasilenia wewntrznych systemw informatycznych. BOZON API ma posluy do usprawnienia realizacji procesw AML/KYC przez podmioty dzialajce na rynku finansowym.
BOZON API dostpny jest przez 24h/dob pod adresem [link]
IV. Wybrane inicjatywy innych organw i organizacji krajowych
1. Pod patronatem UODO powstal pierwszy w Polsce Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych [link]
Przy Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie zostal powolany do ycia pierwszy w Polsce Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych (IPODO), do ktrego zada naley rozpowszechnianie wiedzy na temat ochrony danych osobowych oraz propagowanie najlepszych praktyk w zakresie ich ochrony oraz przetwarzania.
Projekt zostal zrealizowany we wsplpracy oraz pod patronatem Urzdu Ochrony Danych Osobowych, ktrego pracownicy bd mogli podejmowa studia podyplomowe w Instytucie w celu zwikszania swoich kompetencji.
Dzialalno IPODO skupi si rwnie na propagowaniu innowacyjnych rozwiza dotyczcych ochrony danych osobowych oraz wspieraniu innych organizacji zajmujcych si ochron prywatnoci w Polsce.
V. Wybrane inicjatywy instytucji europejskich i europejskich organw nadzoru
1. Europejski Urzd Nadzoru Bankowego prowadzi konsultacje dotyczce zmiany Wytycznych dotyczcych nadzoru AML/CFT opartego na ryzyku [link]
EBA prowadzi konsultacje spoleczne w przedmiocie zmiany wytycznych dotyczcych AML/CFT (Wytyczne EBA/GL/2021/16) w zwizku z przyjciem rozporzdzenia MiCA, ktrego uchwalenie skutkuje objciem dostawcw uslug zwizanych z kryptoaktywami (CASP) obowizkami w zakresie przeciwdzialania praniu pienidzy i finansowaniu terroryzmu.
EBA podkrela, e wiadczenie uslug w zakresie kryptoaktyww pozostaje w bezporednim zwizku z prowadzeniem dzialalnoci transgranicznej, w zwizku z tym konieczne jest, aby unijne standardy w zakresie AML/CFT funkcjonowaly wszdzie tam, gdzie swoj dzialalno prowadz dostawcy uslug krypto.
Zmiany poslu objanieniu w jaki sposb wytyczne powinny by stosowane przez wlaciwe organy nadzoru w odniesieniu do CASP, ze szczeglnym uwzgldnieniem informacji, ktre powinny zosta wzite pod uwag przez te organy podczas przeprowadzania analizy ryzyka AML/CFT zwizanego z dzialalnoci CASP.
2. Wsplny komitet Europejskich Urzdw Nadzoru (EBA, ESMA i EIOPA) opublikowal coroczny raport z dzialalnoci za rok 2022 [link]
Opublikowany 23 maja 2023 roku, raport podsumowuje dzialalno EUN za poprzedni 2022 rok.
W raporcie znalazly si m.in. informacje dotyczce podjtych przez EUN dziala w zwizku z wejciem w ycie Digital Operational Resilience Act (DORA).
Europejskie urzdy nadzoru powolaly do ycia podkomisj dzialajc przy Wsplnym Komitecie, majc na celu wspieranie EUN w realizowaniu przepisw DORA poprzez dostarczanie porad, projektw standardw technicznych, wytycznych i rekomendacji. Podkomisja tworzona jest przy udziale wlaciwych organw krajowych.
VI. Newsy sektora FinTech
1. Parlament Europejski krytycznie o wdroeniu cyfrowego euro w raporcie pt. ,,Digital Euro: When in doubt, abstain (but be prepared)" [link]
Parlament Europejski zaleca Europejskiemu Bankowi Centralnemu dalsze badanie nad cyfrowym euro, ale odradza jego wdraanie w najbliszym czasie.
W opinii PE wdroenie cyfrowego euro na obecnym etapie przyniosloby wicej zagroe ni korzyci. PE zwrcil uwag, e EBC stalby si wwczas emitentem nowego instrumentu platniczego, ktry musialby konkurowa z istniejcymi ju na rynku rozwizaniami.
W raporcie wskazano rwnie, e obecnie brak jest sygnalw, z ktrych wynikaloby, e na rynku instrumentw platniczych istnieje obecnie nisza ktr cyfrowe euro mogloby zagospodarowa.
PE zaleca dalsze przeprowadzanie testw nad wdroeniem cyfrowego euro w kontrolowanych przez EBC warunkach. Raport rekomenduje pocztek testw nie wczeniej ni przed padziernikiem 2023 roku.
2. Ripple uruchamia platform CBDC dla bankw centralnych, rzdw, instytucji finansowych i fintechw [link]
Platforma CBDC zaproponowana przez Ripple ma na celu wykorzystanie moliwoci walut cyfrowych.
Oferowany przez Ripple produkt moe posluy do wydawania, dystrybucji lub niszczenia tokenw a take do rozlicze pomidzy instytucjami.
Platforma ma by przejrzystym sposobem na szybkie i bezpieczne rozliczanie transakcji krajowych i midzynarodowych.
VII. Publikacje
AI w obszarze innowacji finansowych FinTech
16 maja na blogu Kancelarii opublikowany zostal artykul autorstwa mec. Karola Juraszczyka i Huberta Lczkowskiego dotyczcy zastosowa sztucznej inteligencji w sektorze finansowym.
W publikacji poruszone zostaly najwaniejsze zagadnienia dotyczce wykorzysta-nia AI w brany FinTech, do ktrych naley zaliczy:
usprawnienie obslugi klienta oraz lepsz personalizacj uslug oferowanych przez instytucje finansowe; wsparcie procedur AML oraz zarzdzania ryzykiem; przyspieszenie procesw Compliance, zdalnego onboardingu klientw i oceny zdolnoci kredytowej; robo-doradztwo inwestycyjne oraz przeprowadzanie analizy ryzyka.
W artykule zostaly rwnie omwione aktualne i przyszle wyzwania regulacyjne zwizane ze wzrostem popularnoci wykorzystania sztucznej inteligencji przez podmioty z sektora FinTech. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Czytaj wicej
VIII. Minione wydarzenia
1. 26 kwietnia 2023 r. w Warszawie, pod patronatem Urzdu Komisji Nadzoru Finansowego, Centrum Regulacji Uslug i Technologii Finansowych WPiA UW oraz Fundacji FinTech Poland, odbyla si czwarta edycja konferencji pt. ,,Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych".
Adw. prof. UEK, dr hab. Jan Byrski jako jeden z prelegentw, w ramach panelu dotyczcego aktualnych prac regulacyjnych nad uslugami platniczymi oraz potencjalnym przyjciu dyrektywy PSD3, poruszyl kwestie dotyczce proponowanych zmian prawnych w sektorze uslug platniczych.
W ramach wystpienia omwione zostaly m.in.:
potrzeba harmonizacji przepisw dotyczcych zawierania umw outsourcingowych na terenie Unii Europejskiej; niespjnoci wystpujce w zakresie wylczenia stosowania przepisw PSD2 w poszczeglnych pastwach czlonkowskich UE; konieczno uregulowania tzw. uslug AIS premium, wykraczajcych obecnie poza zakres dyrektywy PSD2; ustanowienie ram prawnych dla uslug wiadczonych w modelu Buy Now Pay Later.
Przedmiot dyskusji stanowily take wnioski plynce z przegldu dyrektywy PSD2, jak rwnie potencjalnego wdroenia nowej dyrektywy platniczej PSD3.
2. 23 maja 2023 r. odbylo si szkolenie online, organizowane przez Krajowy Zwizek Bankw Spldzielczych pt. ,,Zmiany w obszarze uslug platniczych, odpowiedzialno banku spldzielczego za transakcje nieautoryzowane oraz bezpieczestwo transakcji platniczych". Z ramienia kancelarii spotkanie poprowadzili adw. prof. UEK dr hab. Jan Byrski oraz adw. dr Michal Synowiec. Celem szkolenia bylo poglbienie wiedzy w zakresie problematyki wiadczenia uslug platniczych przez bank spldzielczy oraz odpowiedzialnoci dostawcy z tytulu nieautoryzowanych transakcji na tle projektowanych zmian prawnych.
W ramach szkolenia omwione zostaly nastpujce tematy: zasady wiadczenia uslug platniczych przez bank spldzielczy; zmiany wprowadzone do Ustawy o uslugach platniczych projektem UD 52; bezpieczestwo transakcji platniczych; problematyka nieautoryzowanych transakcji platniczych.
Szkolenie bylo skierowane do pracownikw bankw spldzielczych z obszaru obslugi prawnej, zarzdzania ryzykiem, w tym w szczeglnoci ryzykiem operacyjnym, pracownikw komrek compliance oraz czlonkw zarzdw.
IX. Nadchodzce wydarzenia
1. 20 czerwca 2023 roku, nasza kancelaria planuje przeprowadzenie webinaru pt. ,,AML w sektorze finansowym nadchodzce wyzwania regulacyjne".
Spotkanie poprowadz r. pr. Mateusz Jagodziski oraz r. pr. Przemyslaw Janczak.
W ramach webinaru zostan poruszone m.in. nastpujce tematy: omwienie przepisw Ustawy o systemie informacji finansowej; planowane zmiany w europejskich regulacjach AML/CFT; objcie regulacjami AML/CFT podmiotw z sektora kryptoaktyww; mObywatel a weryfikacja klienta.
Wszystkich zainteresowanych powysz problematyk zapraszamy do wzicia udzialu w spotkaniu.
Rejestracja
Autorzy:
prof. UEK dr hab. Jan Byrski Adwokat, Partner
dr Michal Synowiec Adwokat, Senior Associate
Hubert Lczkowski Legal Trainee
Piotr Rodzynkiewicz Legal Trainee
Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowi porady prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczeglowych informacji dotyczcych omawianych kwestii proszone s o bezporedni kontakt z prawnikami kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wsplnicy.
the
lawW przypadku pyta zapraszamy do kontaktu: [email protected]