Верховною Радою України 2 березня 2015 року в екстреному порядку прийнято ряд законів, що стосуються оподаткування. Ряд правок вносилось в процесі голосування. Остаточні тексти законів, за які проголосувала Верховна Рада України, наразі недоступні. Тому наш короткий огляд щойно прийнятих законів базується на попередніх текстах з урахуванням повідомлень преси щодо можливих поправок.

Всі щойно прийняті закони мають бути підписані Президентом України та офіційно опубліковані.

Підвищення ставки ренти за користування надрами

Проект Закону про внесення змін до статей 165 і 252 Податкового кодексу України зареєстрований Верховною Радою України за номером 2213.

Законопроектом пропонується такі основні зміни:

  • Збільшення ставки рентної плати з 20% до 70% за видобування природного газу, видобутого з покладів до 5000 метрів, який продається НАК «Нафтогаз України» для потреб населення. Тобто зміни не зачіпатимуть приватних видобувачів, які продають видобутий природний газ іншим підприємствам, ніж НАК «Нафтогаз України» і для інших потреб. Для них ставка рентної плати залишатиметься на рівні 55%
  • Можливість застосування коригуючого коефіцієнта 0,55 щодо ставки рентної плати за видобування запасів природного газу, що видобувається не для потреб населення, у тому числі під час дослідно-промислової експлуатації (геологічного вивчення), які внесені до Державного реєстру нафтових та газових свердловин після 1 серпня 2014 року (протягом двох років з дати внесення таких свердловин до зазначеного Реєстру). Слід зазначити, що коригуючий коефіцієнт застосовуватиметься незважаючи на форму власності видобувача, покупців або споживачів.

Передбачено, що зазначені зміни наберуть чинності з моменту опублікування Закону .

Зміни до Державного бюджету на 2015 рік

Проект Закону про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2015 рік, зареєстрований Верховною Радою України за номером 2147.

Законопроектом, зокрема, доходи держбюджету України збільшено порівняно з попередньою редакцією держбюджету на 4,6%, у той же час збільшено і витрати державного бюджету України - на 6,6%. Законопроектом також передбачено зниження ВВП у 2015 році на 5,5% при інфляції 26,5%.

Зменшення розміру єдиного соціального внеску

Проект Закону про внесення змін до розділу VIІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці), зареєстрований Верховною Радою України за номером 1863.

Законопроект, зокрема, уточнює критерії щодо можливості зниження ставки єдиного соціального внеску при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно- правовими договорами шляхом застосування понижуючого коефіцієнту 0,4 у 2015 році за умови одночасного виконання платником податків певних умов:

  • база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилась на 20 і більше відсотків у порівнянні з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу;
  • після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;
  • кількість застрахованих осіб у звітному місяці не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014.

Також Законопроект передбачає застосування з 1 січня 2016 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами коефіцієнту 0,6 до ставок єдиного внеску, встановлених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», з певними обмеженнями.

Так, у порівнянні з попередньою спробою зменшення розміру єдиного соціального внеску шляхом застосування понижуючого коефіцієнту, що  була  запроваджена  Законом про реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці №77 від 28 грудня 2014 року, даний Законопроект передбачає внесення змін до спеціального закону, що регулює збір та облік єдиного внеску, що унеможливлює конкуренцію норм. Додатково необхідно зауважити, що Законопроектом запроваджується формула для самостійного розрахунку  коефіцієнту платниками податку, чого не вистачало в попередній редакції змін.