У вересні розпочалася активна робота нових складів Європейського Парламенту (після виборів наприкінці травня) та Верховної Ради України (після виборів у липні). Хто відповідатиме за співпрацю України з Євросоюзом, у тому числі щодо питань, що безпосередньо зачіпають інтереси українського бізнесу, розповідає Марта Барандій в черговому випуску Brussels Insider.

З початком осені розпочався новий сезон адвокації у Європейському парламенті. Українські організації і компанії знову почали активно моніторити законодавчі ініціативи ЄС, які можуть мати вплив на Україну. Зрештою, одна з перших резолюцій нового скликання Європейського парламенту стосувалась українських політичних в'язнів Кремля.

Поруч із цим актуальними по відношенню до України залишатимуться питання виконання Договору про Асоціацію, боротьби з корупцією, імплементація Мінських домовленостей, права людини в Криму та статус внутрішньо переміщених осіб в Україні. Тому в календарі Європарламенту час від часу з’являтимуться конференції, що пов’язані з тематикою України. Так на початку вересня відбулась конференція, присвячена Surkov leaks , а в листопаді відбулася виставка, присвячена річниці трагедії в Бабиному Яру.

Найчастіше такі заходи підтримують євродепутати, що входять в Делегацію парламентського комітету Асоціації ЄС-Україна. В нову Делегацію потрапили євродепутати, які захищали інтереси України під час минулої каденції – Петрас Аустревічус, Сандра Калніете, Андрюс Кубіліус. Хоча є також такі, які висловлювались проти Договору про Асоціацію – Натан Гіл (партія Брекзіт), та такі, що голосували за повернення Росії до ПАРЄ, як-то Петра де Сутер. Тим не менше, очолює делегацію колишній міністр закордонних справ Польщі – Вітольд Ващиковський із Консервативної партії. 9 жовтня пан Ващиковський на дебатах Європарламенту щодо питань України висловився проти прийняття та імплементації «формули Штайнмаєра».

Також змінилися євродепутати, що входять в Парламентську асамблею Євронест та неформальну Групу друзів України в Європарламенті, започатковану Петрасом Аустревічусом під час минулої каденції.

Організаціям та компаніям, що слідкують за питаннями євроінтеграції України, варто переглянути списки цих євродепутатів, аби знати, до кого звертатись для успішної адвокації українських питань.

Слід зазначити, що Європарламент також передбачає функцію спецдоповідача з питань України. В минулому цю роль мав євродепутат від Європейської Народної Партії Міхаель Галер, і, швидше за все, він і надалі займатиметься питаннями звіту імплементації Договору про Асоціацію та невідкладними заявами з приводу тієї чи іншої ситуації в Україні, якщо у цьому виникне потреба.

А що ж в Україні?

В Україні з вересня розпочалася робота новообраної Верховної Ради та сформовано двадцять три комітети. Ключовим у питаннях відносин Україна-ЄС є комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції. Головою комітету обрано попереднього Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Іванну Климпуш-Цинцадзе. Головне завдання комітету – адаптація українського законодавства до норм ЄС, а саме надання висновків щодо відповідності поданих законопроектів до права ЄС. Додатково, державна політика у сфері європейської інтеграції також входить до компетенції комітету.

Одним з важливих підкомітетів є Євронест– так звана платформа для співробітництва України з Європейським Парламентом та парламентами країн-партнерів. Євронест забезпечує ефективний парламентський моніторинг для підтримки і розвитку Східного Партнерства.

До того ж, Угодою про асоціацію передбачено, що члени ВР та Європарламенту мають проводити засідання та обмінюватися думками через Парламентський комітет асоціації, який вповноважений запитувати у Ради асоціації інформацію стосовно виконання Угоди та надавати їй свої рекомендації. Головою делегації з української сторони обрано народного депутата від партії «Слуга народу» Вадима Галайчука, Першою заступницею - Іванну Климпуш-Цинцадзе.

Про гендерну рівність

2019 рік відзначився тим, що рекордна кількість жінок пройшла до парламенту України та Європарламенту. Зараз у ВРУ – 20%, а виборчому органі ЄС 39% від загальної кількості депутатів – це жінки. В Україні – це на 8 відсоткових пунктів, а в ЄС на 3 відсоткових пункти більше, ніж в попередньому скликанні. При цьому, в національних парламентах країн Європи кількість жінок складає в середньому 30,2%.