Народні депутати внесли зміни до частини 5 статті 72 Кримінального кодексу України, згідно з якими вводиться збільшення коефіцієнта включення часу утримання під вартою до покарання у вигляді позбавлення волі. Про це йдеться в Законі України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення порядку включення судом строку попереднього ув’язнення в строк покарання)», (проект № 3413).

Ірина Кузіна, адвокат, керівник Харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», коментуючи дані зміни «Юридичній практиці», зазначила наступне:

«Зарахування строку тримання під вартою (попереднього ув’язнення) з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі не є однозначно позитивним.

По-перше, відкрито визнаючи неналежними умови утримання під час попереднього ув’язнення (див. Пояснювальну записку до законопроекту № 3413), держава не покращує ці умови, а лише скорочує термін перебування особи в цих умовах. З погляду Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, держава не усуває таким чином систематичних порушень статті 3 Конвенції. І як після цього Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини буде стверджувати відсутність порушення статті 3 у таких випадках?

По-друге, закон стимулюватиме обвинувачених вести себе в процесі недобросовісно, затягуючи судовий розгляд численними і необгрунтованими клопотаннями, відводами, вимогами замінити адвоката та інше – все це з метою проведення менше часу у місцях несвободи у підсумку.

По-третє, закон дискримінує деякі групи обвинувачених та засуджених, вносить несправедливість з питань застосування покарання. Наприклад, можуть «випасти» із зони дії закону особи, щодо яких на момент набрання чинності нового закону був винесений вирок, який, однак не набув чинності. Крім того, справи за деякими складами злочинів об’єктивно розглядаються довше, ніж інші – особливо тяжкі, з великою кількістю потерпілих, експертиз та ін. Може виникнути ситуація, коли особа, що скоїла вбивство, проведе в місцях несвободи стільки ж часу, як, наприклад, особа, яка викрала блок сигарет з кіоску».