У випадку екстрадиції Аблязова в Україну країна могла б претендувати на значну частину активів колишнього банкіра

Україна не є потерпілою стороною і не може подати позов про компенсацію збитку колишньому голові казахстанського «БТА Банку» Мухтару Аблязову та його спільникам. Таку заяву в ефірі телеканалу «112 Україна» зробив старший партнер юридичної компанії «Ілляшев та Партнери» Роман Марченко.

«Варто відзначити, що основним потерпілим від афери Мухтара Аблязова є «БТА-Банк» (Казахстан), який вже подав цивільний позов про відшкодування збитку в рамках кримінальної справи в Російській Федерації. Україна як держава не є потерпілою стороною, і, відповідно, позбавлена ​​можливості заявити позов про компенсацію збитку до Мухтара Аблязова і його спільників», − заявив Марченко.

Марченко також зазначив, що сьогодні уряд Франції опублікувало рішення про екстрадицію Аблязова.

«Сьогодні уряд Франції опублікувало рішення про екстрадицію Мухтара Аблязова в Російську Федерацію. Нагадаємо, що Аблязова підозрюють у завданні багатомільярдного збитку «БТА-Банку» (Казахстан). За різними оцінками, Аблязову і його спільникам вдалося вкрасти і привласнити грошові кошти в розмірі від 6 до 10 млрд дол. Оскільки для відмивання вкрадених активів використовували транснаціональну мережу, що налічувала 1300 фіктивних фірм, кримінальні справи проти Аблязова і його спільників були порушені в декількох країнах. В даний момент кілька членів організованого злочинного угруповання затримані правоохоронцями в різних країнах ЄС (Литва, Англія, Чехія) і очікують екстрадиції», − заявив Марченко.

«Запит на екстрадицію Мухтара Аблязова також подавала і Україна. Проте згідно з законодавством Франції, пріоритетною у разі екстрадиції є та держава, якій завдано більшої шкоди. Мухтар Аблязов завдав РФ збитків на суму понад 4 млрд доларів США, що на порядок вище, ніж в Україні. Відповідно, цілком логічно, що уряд Франції вирішив видати Мухтара Аблязова в Росію», − повідомив Марченко.

«В Україні Мухтару Аблязову ставляться за провину статті Кримінального кодексу, які передбачають покарання у вигляді позбавлення волі до 12 років з конфіскацією майна. У випадку екстрадиції та подальшого засудження Мухтара Аблязова в Україні наша країна могла б претендувати на значну частину активів колишнього банкіра – через процедуру конфіскації. Україна могла б пошукати ці активи за кордоном і наповнити ними державний бюджет. Однак, на жаль, у Франції не прийняли рішення про екстрадицію горе-банкіра в Україну», − зазначив він.

Нагадаємо, що колишній казахстанський банкір був затриманий 31 липня 2013 року у Франції відповідно до міжнародного ордеру. Казахстан звинувачує його у фінансових порушеннях на загальну суму понад 6 млрд доларів. За даними Генпрокуратури Казахстану, діяльність Аблязова і його спільників є «предметом кримінального розслідування правоохоронних органів Кіпру, Угорщини та Латвії, уповноваженими органами Ірландії та Фінляндії проводяться перевірки діяльності афілійованих з Аблязовим компаній». У 2010 році банкір був оголошений у розшук слідчими органами України за підозрою в розкраданні банківських коштів і шахрайстві.

Пізніше Франція дала згоду на екстрадицію Аблязова в Росію. За словами адвоката, прем’єр-міністр Франції Манюель Вальс 17 вересня підписав указ про видачу Аблязова.