Recent Development

Within the scope of governmental measures taken due to the COVID-19 pandemic, the Presidential Decision No. 2811 extended the employment termination prohibition and unpaid leave until September 17, 2020.

Subsequently, the termination prohibition and unpaid leave have been extended once again for an additional two months, with the Presidential Decision No. 2930, which was published in the Official Gazette No. 31234 dated September 4, 2020.

What Does the Presidential Decision Say?

The prohibition of employment termination and employers' option to send their employees on unpaid leave during such period has been extended until November 17, 2020.

Conclusion

The COVID-19 pandemic substantially affected Turkey and the Turkish employment practice. Certain steps are continued to be taken in order to assist employers and to protect employees. We recommend employers monitor all legal developments as the COVID-19 pandemic progresses.

COVID-19: Fesih Yasağı ve Ücretsiz İzin Süreleri Yeniden Uzatıldı

Yeni Gelişme

COVID-19 salgını nedeniyle hükümet tarafından alınan önlemler kapsamında, fesih yasağı ve ücretsiz izin süreleri 2811 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 17 Eylül 2020 tarihine dek uzatılmıştı.

Akabinde, 4 Eylül 2020 tarihli ve 31234 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2930 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile fesih yasağı ve ücretsiz izin süreleri, iki aylık bir süre için olmak üzere yeniden uzatılmıştır.

Cumhurbaşkanı Kararı Neleri Düzenliyor?

Fesih yasağının süresi ve bu süre boyunca işverenlerin çalışanlarını ücretsiz izne gönderme imkânı 17 Kasım 2020 tarihine dek uzatılmıştır.

Sonuç

COVID-19 salgını, Türkiye'yi ve Türkiye'deki çalışma yaşamına dair uygulamaları esaslı bir şekilde etkilemiştir. İşverenlere destek olmak ve çalışanları korumak amacıyla bazı uygulamaların yürürlüğe konulmasına devam edilmektedir. İşverenlerin COVID-19 salgınına ilişkin gelişmeler oldukça konu ile ilgili tüm hukuki değişiklikleri yakından takip etmelerini tavsiye ederiz.