5 квітня 2015 року набрали чинності Закон України №191-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)" (далі – "Закон") та Постанова Кабінету Міністрів України №137 "Деякі питання спрощення порядку надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі – "Постанова").

Закон, зокрема, удосконалює регулювання відносин оренди земельних ділянок та встановлює нові розміри плати за реєстрацію речових прав на нерухоме майно. Постанова спрощує процедуру подачі та отримання документів, пов’язаних з державною реєстрацією прав на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – "Реєстр").

Істотні умови договору оренди земельної ділянки

Закон суттєво зменшує кількість істотних умов договору оренди землі. Відтепер, щоб договір оренди землі вважався укладеним, він повинен містити лише наступні обов’язкові умови:

  • об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
  • строк дії договору оренди;
  • орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Закон скасовує обов’язковість додатків до договору оренди земельної ділянки (плану або схеми земельної ділянки, кадастрового плану земельної ділянки та ін.).

Варто зазначити, що чинна редакція Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 3 березня 2004 року (далі – "Типовий договір") містить розширений перелік умов договору оренди земельної ділянки. Для уникнення ризику оспорювання договору оренди землі до внесення відповідних змін у підзаконні нормативно-правові акти рекомендовано, щоб договір оренди землі також відповідав і положенням Типового договору.

Оренда земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Закон усуває невизначеність щодо оренди земель особистого селянського господарства юридичними особами. Відтепер на законодавчому рівні закріплена можливість передачі земельних ділянок особистого селянського господарства у користування юридичним особам України для ведення товарного виробництва та фермерського господарства. При цьому зміна цільового призначення земельної ділянки не відбувається.

Крім того, Закон встановлює мінімальний семирічний строк для оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, товарного виробництва та фермерського господарства.

Процедура подання та отримання документів щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно

Повноваження з прийому та видачі документів щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відтепер зможуть здійснювати не лише державні реєстратори та нотаріуси, а й посадові особи органів місцевого самоврядування та центрів надання адміністративних послуг (далі – "Уповноважені особи").

Уповноважені особи не мають повноважень власне формувати документи щодо державної реєстрації, адже такі повноваження належать лише державним реєстраторам та нотаріусам у випадках, передбачених законодавством.

Крім того, Постановою запроваджена електронна форма видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, витягу з Реєстру за результатами державної реєстрації прав та рішення державного реєстратора. За запитом заявника, державний реєстратор може надсилати такі документи на адресу електронної пошти заявника. Електронні документи мають таку ж юридичну силу, як і документи у паперовій формі. При цьому, якщо заявник виявив бажання отримати електронний документ, у паперовому вигляді такий документ не видається.

Плата за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно

Закон встановлює нові розміри плати за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Розмір адміністративного збору залежить від (i) виду речового права, (ii) суб’єкта права (юридичні та фізичні особи, органи державної влади та місцевого самоврядування), (iii) виду нерухомого майна та (iv) площі об’єкту.

Наприклад, для юридичних осіб плата за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно відтепер становить від 0,3 до 1,4 мінімальної заробітної плати (від 366 грн. до 1706 грн.), а для фізичних осіб – від 0,07 до 0,2 мінімальної заробітної плати (від 86 грн. до 244 грн.). Нагадаємо, раніше плата за реєстрацію права власності на нерухоме майно юридичних та фізичних осіб становила 119 грн., а плата за реєстрацію іншого речового права – 51 грн.