Верховною Радою України 2 березня 2015 року в екстреному порядку прийнято ряд законів, у тому числі Проект Закону про внесення змін до статей 165 і 252 Податкового кодексу України зареєстрований Верховною Радою України за номером 2213 (далі – Закон), який  змінює ставки ренти за користування надрами. Ряд правок вносилось в процесі голосування. Остаточний текст Закону наразі недоступний. Тому наш короткий огляд базується на попередніх текстах  з урахуванням повідомлень преси щодо можливих поправок.  Закон має бути підписаний Президентом України та офіційно опублікований. Передбачено, що зміни, які стосуватимуться підвищення ставки ренти за користування надрами наберуть чинності з моменту опублікування.  Законом пропонується такі основні зміни:

  • Збільшення ставки рентної плати з 20% до 70% за видобування природного газу, видобутого з покладів до 5000 метрів, який продається НАК «Нафтогаз України» для потреб населення.

Тобто зміни не зачіпатимуть приватних видобувачів, які продають видобутий природний газ іншим підприємствам, ніж НАК «Нафтогаз України» і для інших потреб.  Для них ставка рентної плати залишатиметься на рівні 55% за видобування природного газу, видобутого з покладів до 5000 метрів.

  • Проте, знову появилася можливість застосування коригуючого коефіцієнта 0,55 щодо ставки рентної плати за видобування запасів природного газу, що видобувається не для потреб населення, у тому числі під час дослідно-промислової експлуатації (геологічного вивчення), які внесені до Державного реєстру нафтових та газових свердловин після 1 серпня 2014 року (протягом двох років з дати внесення таких свердловин до зазначеного Реєстру). Слід зазначити, що коригуючий коефіцієнт застосовуватиметься незважаючи на форму власності видобувача, покупців або споживачів. Аналогічний коригуючий коефіцієнт було встановлено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року № 1621-VII і він застосовувався з 03.08.2014 року до  01.01.2015 року. Тоді пільга не застосовувалися до газу, який продавався НАК «Нафтогаз України» для потреб населення, оскільки для нього ставка була набагато нижче, ніж для газу, який продавався для інших цілей, зокрема приватними видобувачами. Повернення пільги для нових проектів обумовлено необхідністю хоч якимось чином покращити умови для приватних видобувачів, які зупинили майже усі проекти через зависоку ставку рентної плати і навіть розпочали суди проти України.