Yeni Gelişmeler  

Sermaye Piyasası Kurulu ("SPK") 27 Eylül 2018 tarihli bülteninde dijital varlık (token) satışlarının ("Token Satışı") SPK düzenlemeleri dışında kaldığını belirterek, yatırımcıları maruz kalabilecekleri riskler hakkında uyardı.  

Duyuru Neleri İçeriyor?

  • “Kripto para satışı” veya “token satışı” olarak da ifade edilen, genellikle blok-zinciri teknolojisi kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların birçoğu SPK'nın düzenleme ve gözetim alanı dışında kalmaktadır.   
  • SPK, Token Satışları'nın çok yüksek riskli ve spekülatif yatırımlar olduğu, Token Satışı ile alınan varlıkların değerlerinde aşırı oynaklık görülebileceği, yapılan yatırımın tamamının kaybedilebileceği konusunda yatırımcıları uyardı.
  • SPK ayrıca, Token Satışları'nın halka arz ve kitle fonlanmasına benzeyen yönlerinin bulunduğunu belirterek somut duruma göre Token Satışları'ndan bazılarının SPK'nın düzenleme alanına girebileceğine işaret etti.
  • Öte yandan SPK, kitle fonlaması uygulamaları hakkında ikincil düzenleme çalışmalarına devam ettiğini, söz konusu düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce kitle fonlaması adı altında izinsiz gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında her türlü idari ve cezai tedbirlerin uygulanacağının altını çizdi.

Sonuç  

Token Satışları, mevzuatta tam olarak karşılığını bulmadığından, çoğunlukla gözetim ve denetim dışında kalabiliyor. Yatırımcıların, Token Satışları'nın hukuki niteliğini değerlendirip, hukuki ve ticari riskleri göz önünde bulundurarak yatırım kararı almaları önem arz ediyor.