21 липня 2021 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» № 1539-IX від 15 червня 2021 (“Закон про податкову амністію”).

Закон про податкову амністію також запроваджує амністію відносно порушень в сфері антимонопольного права. Це означає, що відповідальність за порушення законодавства про отримання дозволів на концентрацію може бути зменшена – для фізичних осіб.

Таким чином, фізична особа, яка здійснила концентрацію без отримання попереднього дозволу Антимонопольного комітету України (якщо такий дозвіл був необхідний) може отримати фіксований штраф у розмірі 20.400 гривень (600 євро).

Слід зазначити, що штраф, передбачений законом, становить до 5% обороту групи. При цьому, на практиці призначаються значно менші штрафи (в межах від 170.000 –510.000 гривень, що еквівалентно 5.000 – 15.000 євро).

Для отримання антимонопольної амністії та зменшеного штрафу особа повинна відповідати спеціальним вимогам, а саме:

  • угоди повинні мати місце до 31 грудня 2020 року;
  • угоди не призвели до суттєвого обмеження конкуренції або монополізації відповідного ринку;
  • особа повинна подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію та сплатити узгоджену суму збору;
  • особа повинна подати заяву про отримання дозволу на концентрацію до Антимонопольного комітету України до 1 жовтня 2022 року.