İran

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (“OFAC”), İran menşeili 51 teşebbüsü ve 10 gerçek kişiyi, İranlı dini liderlerle bağlantıları olduğu gerekçesiyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar” (“SDN”) listesi kapsamına almıştır. Hazine Bakanlığı’nın bültenine göre, bahsi geçen teşebbüsler İslam Devrimi Mostazafan Vakfı tarafından kontrol edilmektedir. İlaveten, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı iki yetkili ve birinci derece aile bireyleri aleyhine ABD vize yasağı getirilmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu yetkililer Kasım 2019'da İran'ın Khuzestan eyaletinde "güvenlik güçleri tarafından protestoların şiddetle bastırılması" denetimini sağlamışlardır.

Rusya ve Kuzey Kore

OFAC, sırasıyla Rusya ve Kuzey Kore menşeili iki teşebbüsü Kuzey Kore’den Rusya’nın inşaat sektöründe zorla çalışmak üzere insan kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle SDN listesi kapsamına almıştır.

Somali

ABD Dışişleri Bakanlığı, Somali menşeili El Kaide'ye bağlantılı Al Shabaab'ın iki liderini Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler (“SDGT”) listesi kapsamına almıştır. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, hedefler arasında grubun "kıdemli patlayıcı uzmanı" ve Kenya'da bir ABD askeri ve iki yüklenicinin ölümü ile sonuçlanan Ocak 2020 saldırısını düzenleyen kişi yer almaktadır.

Beyaz Rusya

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi tarafından bir basın toplantısında yapılan açıklamaya göre AB, Beyaz Rusya’daki duruma ilişkin olarak kuruluşları, teşebbüsleri ve firmaları da içine alan üçüncü tur yaptırım programı hazırlığındadır. Aynı zamanda AB bildirgesine göre, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Ukrayna gibi ülkelerin AB'nin Beyaz Rusya ile ilgili yaptırımlarına uyum sağladığı da belirtilmiştir.