28 грудня 2014 р. прийнято Закон України № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який вступив в силу з 1 січня 2015 р. («Закон 77»).  Закон 77 виклав у новій редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та ввів «спрощення» єдиного соціального внеску («ЄСВ») встановивши, що з 01 січня 2015 р. розмір ЄСВ зменшується (застосовується коефіцієнт 0.4 до діючої ставки ЄСВ), якщо підприємство відповідає одночасно таким критеріям:

  1. загальна база нарахування ЄСВ у 2,5 рази або більше перевищує загальну середньомісячну базу нарахування ЄСВ за 2014 р.;
  2. середня заробітна плата по підприємству збільшилася мінімум на 30% у порівнянні із середньою заробітною платою за 2014 рік;
  3. середній платіж на одну зареєстровану особу після застосування коефіцієнта складає не менше 700 грн.;
  4. середня заробітна плата по підприємству складає не менше 3 мінімальних заробітних плат. (Оскільки розмір мінімальної заробітної плати зараз становить 1 218 грн., то середня заробітна плата по підприємству повинна бути не менше 3 654 грн.)

Перш як намагатися виконати критерії, ми би рекомендували підприємству звернути увагу на таке:

  1. Закон 77 не враховує підприємства, на яких середня заробітна плата і так становила 3 і більше мінімальних заробітних плат. Враховуючи, що з 01 січня 2015 року підвищилася ставка податку на доходи фізичних осіб з 17% до 20% (в частині суми, що перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати), то «вигода» від «спрощення» ЄСВ для працівника підприємства, в якому встановлена висока середня заробітна плата, не виглядає зовсім очевидною.
  2. Критерії досить складно (якщо взагалі можливо) виконати, враховуючи складну економічну ситуацію в Україні.
  3. Якщо на підприємстві працює значна кількість працівників, то впровадження критеріїв вимагатиме значних часових затрат бухгалтерії підприємства як для виконання критеріїв так і для підтвердження фактичного виконання критеріїв перед органом державної фіскальної служби під час перевірки сплати ЄСВ.
  4. Закон 77 не вніс відповідних  змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який безпосередньо встановлює ставки ЄСВ. А тому існує значний ризик, що орган державної фіскальної служби під час перевірки сплати ЄСВ може (а на практиці буде) керуватися положенням виключно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а не Законом 77 і таким чином вимагати сплати (донарахувати несплачені суми) ЄСВ за звичайною ставкою із застосуванням штрафних санкцій.
  5. Закон 77 передбачає, що з 1 січня 2016 року при нарахуванні заробітної плати до розміру ЄСВ застосовується коефіцієнт 0,6. Однак залишається незрозумілим (і) чи такий коефіцієнт застосовується до всіх підприємств, чи лише до тих, що виконали критерії (згідно буквального трактування можна дійти до висновку, що коефіцієнт повинен застосовуватися до всіх підприємств, але є ризик, що державна фіскальна служба буде мати іншу точку зору), та (іі) чи коефіцієнт 0.6 застосовується лише протягом 2016 року чи як протягом 2016 року так і надалі?

Таким чином, доки належні відповідні зміни не будуть внесені у законодавство, застосування коефіцієнту до розміру ЄСВ не може бути рекомендовано.