Çin ve Rusya

ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu (“BIS”), İhracat İdaresi Yönetmeliklerine (“EAR”) Çin menşeili 57 ve Rus menşeili 47 teşebbüsü içeren bir Askeri Son Kullanıcı listesi (‘Military End User-MEU’) eklemiştir. Bahsi geçen MEU listesi, EAR yönetmelikleri tahtında askeri son kullanım / askeri son kullanıcı kuralı kapsamında bir lisanslama gerekliliğine tabi olan gerçek kişileri ve teşebbüsleri listelemektedir.

Suriye

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye Başkanı Bashar al-Assad’ın eşi Asma al-Assad ile birinci derece yakınları, kardeşleri ve amcası aleyhine, Suriye halkı pahasına haksız zenginlik elde ettikleri gerekçesiyle yaptırım kararı almıştır. Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (“OFAC”), Suriye Merkez Bankası ile bir Suriye vatandaşı yetkilisini, eşini ve birden fazla hükümet bağlantılı şirketi SDN listesi kapsamına almıştır.

Beyaz Rusya

OFAC, Beyaz Rusya’daki tartışmalı Ağustos 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rolleri ve protestoların bastırılması gerekçesiyle, bir gerçek kişi kişiyi ve dört teşebbüsü SDN listesi kapsamına almıştır. Bu süreçte, ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Rusya’daki demokrasi karşıtı faaliyetlerden sorumlu tutulan 39 gerçek kişiyi de ABD seyahat yasağı kapsamına almıştır.

Küba

OFAC, Küba menşeili devlet kontrolündeki Grupo de Administración Empresarial S.A.'yı (“GAESA”) ve Panama menşeili iki yan şirketini Küba Varlıkları Kontrol Yönetmelikleri (“CACR”) uyarınca SDN listesi kapsamına almıştır. Söz konusu Panama menşeili şirketler arasında, para transferi hizmeti sağlayan Financiera Cimex S.A. (“FINCIMEX”) ve Cubita marka kahve ihraç eden Kave Coffee, S.A. bulunmaktadır.

Nikaragua

OFAC, Nikaragua asıllı üç hükümet görevlisini, başkanlık rejiminin Nikaragua'nın demokrasisini zayıflatma çabalarına yardımcı oldukları gerekçesiyle, SDN listesi kapsamına almıştır.