Кабмін переглянув перелік низько податкових юрисдикцій для цілей трансфертного ціноутворення

27 грудня 2017 року Кабінет Міністрів схвалив своєю постановою № 1045 Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України.

До Переліку увійшли 85 держав (територій) (було 65). Таким чином Кабінет Міністрів дещо розширив перелік держав для цілей визнання операцій контрольованими. Таким чином операції з нерезидентами, які зареєстровані в таких державах, будуть вважатися контрольованими при виконанні певних кваліфікаційних умов. Тобто платники податку, які беруть участь у контрольованих операціях, повинні визначати обсяг їх оподатковуваного прибутку по таким операціям відповідно до принципу "витягнутої руки" та скласти та подати звіт за наслідками податкового року, в якому відбулась така операція.

Під час визначення переліку держав (територій) Кабінет Міністрів України враховував такі законодавчо встановлені критерії:

 1. держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні;
 2. держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією;
 3. держави, компетентні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

З попереднього переліку виключено такі держави як Королівство Лемотто та Французька Гвіана.

До переліку додано:

 1. Республіка Бурунді
 2. Гваделупа
 3. Республіка Гватемала
 4. Грузія
 5. Республіка Джібуті
 6. Співдружність Домініки
 7. Домініканська Республіка
 8. Республіка Естонія
 9. Ісламська Республіка Іран
 10. Республіка Куба
 11. Лаоська Народно-Демократична Республіка
 12. Латвійська Республіка
 13. Ліванська Республіка
 14. Республіка Маврикій
 15. Республіка Мальта
 16. Королівство Марокко
 17. Князівство Монако
 18. Об’єднані Арабські Емірати
 19. Пуерто-Ріко
 20. Незалежна держава Самоа
 21. Республіка Сінгапур
 22. Угорщина

Постанова набирає чинності 1 січня 2018 року.

Відповідно до Податкового кодексу, операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з 1 січня звітного року, наступного за календарним роком, у якому держави (території) було включено до такого переліку.

Операції вважаються контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення з 1 січня 2018 року, якщо компанія здійснює операції з контрагентом - нерезидентом (пов’язаним і непов’язаним), за умови, що:

 • річний дохід українського платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень;
 • обсяг таких господарських операцій українського платника податків з кожним таким контрагентом перевищує 10 мільйонів гривень.

Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним (наприклад, за 2018 рік - до 1 жовтня 2019 року).